Как да се отървеш бързо и без главоболия?

Всеки е стигал до момента, в който старият диван вече не става за нищо, гардеробът скърца като призрак, а масата прилича на оцелял реликт от миналия век. Лесно извозване на ненужни мебели звучи супер, ама реалността често е друга – къде да ги мяташ, кой да ги носи, а ако живееш на осмия етаж – става направо кошмар! Ако искаш да спестиш време, нерви и излишни главоболия, трябва да знаеш няколко тънкости, за да минеш по възможно най-лесния начин.

Какво трябва да направиш за лесно извозване на ненужни мебели?

Трябва ти план, а не паника! Не може просто да вземеш и да изхвърлиш всичко пред блока – това си е проблем. Ако искаш да минеш тънко, без да се занимаваш с излишни драми, виж тези важни неща, които ще ти спестят време и ядове.

  • Провери дали някой има нужда от тях. Ако мебелите не са тотален боклук, може някой да ги вземе. Пусни обява в групи за подаряване или раздай на приятели. Понякога хората търсят точно това, което ти се чудиш как да махнеш!
  • Гледай кога минава голямогабаритният боклук. В повечето градове има дни, в които общината събира стари мебели безплатно. Провери кога е редът в твоя квартал и остави нещата пред блока точно тогава – иначе може да ти пишат глоба.
  • Наеми бус или приятел с такъв. Ако не искаш да плащаш излишно, разпитай в обкръжението си – все ще се намери някой с голяма кола. Но не се надявай, че ще минеш без носене. Ако пък не ти се занимава с това, викни хамали!
  • Разглоби мебелите, ако можеш. Един цял диван не минава през вратата, но разглобен – да! Ако нямаш нужните инструменти, поне махни краката и изкарай чекмеджетата, за да е по-леко.
  • Не оставяй всичко на късмета. Ако чакаш нещо да се случи от само себе си, ще си седиш с тези мебели вечно. Ако не можеш да се справиш сам, по-добре потърси фирма за почистване и извозване – това ще ти спести време, нерви и няколко потенциални болки в кръста. Имай впредвид, че има фирми за почистване, които могат да ти помогнат с много по-сложни задачи, като например почистване след гълъби, почистване след синдром на Диоген и дори почистване след смърт!

Защо не трябва да оставяш старите мебели на улицата?

Някои хора си мислят, че могат просто да изкарат мебелите до контейнера и да приключат с тях. Това обаче не само че не е редно, но и може да ти донесе неприятности. Първо, глобите за изхвърляне на мебели на нерегламентирани места не са малки. Второ, ако ги оставиш някъде без надзор, вятърът, дъждът или животните ще направят така, че скоро ще изглеждат като малка кочина пред блока. И накрая – някой ще трябва да се погрижи за тях, а това обикновено са комшиите, които няма да са никак доволни!

Често задавани въпроси и отговори

Къде мога да изхвърля старите си мебели, без да плащам?
Ако имаш късмет, в твоя град може да има дни за събиране на едрогабаритни отпадъци от общината. Провери в интернет или питай в кметството. Ако няма такава услуга, търси вариант с пунктове за рециклиране или някой, който събира стари вещи.

Колко струва извозването на мебели?
Цените варират, но зависи колко и какви мебели имаш. Ако трябва да се разглобяват и носят по стълби, ще ти излезе по-скъпо. Ако ги оставиш на удобно място, може да минеш и по-евтино.

Мога ли да дам старите си мебели за дарение?
Ако не са напълно разбити, има организации, които събират мебели за нуждаещи се. Проблемът е, че не всички разполагат с транспорт, така че може да ти се наложи сам да ги закараш.

Има ли начин да изкарам пари от старите мебели?
Ако са в сравнително добро състояние, можеш да пробваш да ги продадеш. Но ако са много амортизирани, по-добре не се занимавай – само ще губиш време с безсмислени срещи с хора, които накрая няма да ги вземат.

Какво да правя, ако не мога да ги преместя сам?
Тогава няма как – или викаш приятели да ти помогнат, или плащаш на някой за извозване. Важно е само да не чакаш до последния момент, защото тогава цените са по-високи, а изборът – по-малък.

Лесно извозване на ненужни мебели