Истинско бедствие или просто мърлявщина?
Как почистваме най-мизерните жилища? С много търпение, здрави ръкавици и железни нерви! Тук не става дума за някакъв прах по мебелите или няколко чинии в мивката. Говорим за кошмарни гледки – тонове боклуци, нечистотии, мухъл, понякога дори гадини. За да се справиш с такова нещо, трябва да знаеш как да подхванеш задачата, иначе може да се загубиш в хаоса!
Най-ефективните методи за справяне с мизерията
Първа стъпка: Оценка на щетите и план за действие
Без ясен план се обричаш на провал! Първо, трябва да видиш за какво става дума – само мръсотия ли има или цялата квартира е затрупана с отпадъци? Ако говорим за почистване на силно замърсено жилище, ще трябва да се подготвиш добре. Разделяш задачите – събиране на боклуци, сортиране, търкане, дезинфекция. Без паника – всичко е въпрос на организация!
Разчистване на боклуците – най-тежката част
Не можеш да чистиш, ако няма къде да стъпиш! Първо махаш всичко ненужно – от стари дрехи до гнили мебели. В такива ситуации е най-добре да се мисли за фирма за извозване на боклуци и стари мебели, защото някои неща просто нямат шанс за спасяване. Подготви чували, маски и здрави обувки – няма да е лесно!
Практически съвети за тежките случаи
- Работи с ръкавици и маска. Никога не знаеш какви изненади се крият в боклуците! Прах, мухъл, насекоми, дори мъртви животни – да, случва се и това. Най-добре е да си подготвен за всичко.
- Използвай правилните препарати. Обикновените почистващи препарати често не вършат работа. За тежки случаи трябва нещо по-силно – белина, дезинфектанти, антибактериални разтвори. Особено ако се налага почистване след синдром на Диоген, където мръсотията е на друго ниво.
- Отърви се от миризмите. След като се махнат боклуците, идва следващият проблем – смрадта! Проветряване, ароматизатори, сода бикарбонат, оцет – каквото трябва, за да не мирише като канал.
- Действай методично. Не се опитвай да свършиш всичко наведнъж, защото ще се откажеш на втория час. Зонирай мястото, чисти парче по парче и се увери, че не просто разнасяш мръсотията от едно място на друго.
- Дезинфекция накрая. След като всичко е измито и изтъркано, идва моментът за дезинфекция. Тук не се пести – използват се силни препарати, защото бактерии и микроби дебнат отвсякъде. В някои случаи дори се налага професионална дезинфекция на апартамент за пълна сигурност.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема почистването на силно замърсен апартамент?
Зависи от състоянието му! Ако има само натрупан прах и мръсотия, може да се оправи за един ден. Но ако става въпрос за месеци или години занемаряване, може да отнеме дни, дори седмица.
Какви предпазни мерки трябва да се вземат?
Задължително носи ръкавици, маска и здрави дрехи! В някои случаи може да има мухъл, плесен, насекоми или дори болестотворни бактерии. Внимавай какво пипаш!
Как да се отърва от лошата миризма след почистване?
Проветряване, дезинфекция и специални препарати за премахване на миризми! Понякога е нужно и озониране, за да се изчистят вредните вещества от въздуха.
Какво да правя с непотребните вещи?
Ако са в прилично състояние – дарение или продажба. Ако са боклук – извозване на отпадъци е най-добрият вариант, защото не можеш просто да ги изхвърлиш до контейнера.
Може ли да се справя сам или трябва помощ?
Зависи от обема на работата. Ако е просто запуснато жилище, можеш да се справиш сам. Но ако е пълен ад – търси помощ, защото иначе може да ти отнеме седмици.
